lutego 03, 2019

Polska muzyka dla dzieci warta polecenia

Nie oszukujmy się. Płyt z muzyką dziecięcą jest pełno - ale żeby znaleźć coś dobrego i ambitnego trzeba szukać niczym igły w stogu siana. Zazwyczaj muzyka dziecięca to prosta harmonia, mocne bity i niestety (oprócz treścią) często nie różniąca się zbytnio od tak tandetnego gatunku jakim jest disco polo.Dzieci wolą prostszą muzykę rytmicznie, harmonicznie a także tonalnie (tonalność durowa)
dlatego, że ją wtedy czują i rozumieją.

Uważam jednak, że rolą nas jako dorosłych - rodziców, opiekunów, nauczycieli, trenerów i osoby prowadzące zajęcia z dziećmi jest także kształtowanie dobrego gustu u dzieci czy to wizualnego czy muzycznego. Szlifowanie wrażliwości artystycznej u dzieci skutkuje w życiu dorosłym wrażliwością na sztukę - w taki sposób wychowujemy przyszłych melomanów, publiczność teatralną oraz ludzi którzy z zamiłowaniem uczestniczą w wernisażach plastycznych czy też wystawach fotograficznych.

Moje zdanie nie jest odosobnione, na temat kształtowania gustu muzycznego przez rodziców wypowiedział się profesor nauk humanistycznych, socjolog -  Henryk Domański :

[...]pozycja społeczna jest kształtowania przez różne zachowania i cechy, związane m.in. z poziomem zamożności, oznakami prestiżu, dostępem do władzy i poziomem wykształcenia. Z kolei wszystkie te elementy są w jakimś stopniu związane z pochodzeniem społecznym, czyli pozycją rodziców. Dlatego jednym z celów badania jest ustalenie, w jakim stopniu gusty muzyczne kształtowane są przez cechy i zachowania rodziców. – Z pewnością taka zależność istnieje. Bowiem to, czy matka lub ojciec grali na instrumentach muzycznych, chodzili koncerty i jakiej muzyki słuchali, nie pozostaje bez wpływu na gust muzyczny dziecka.


Dlatego przedstawiam Wam drodzy rodzice, drodzy nauczyciele moje ulubione płyty polskiej sceny muzycznej.


1.  Ewa Bem - Ten Najpiękniejszy Świat
Ewa Bem to jedna z najbardziej uznanych polskich wokalistek jazzowych.

Płyta ,, Ten Najpiękniejszy Świat" to zbiór piosenek do których teksty napisali wybitni polscy tekściarze   (między innymi Wojciech Młynarski, Jerzy Kierst czy Aleksander Rymkiewicz ).

Muzykę do wszystkich utworów skomponował Jerzy Wasowski ( kabaret starszych panów). Ponadto do płyty jest dołączona książeczka z tekstami wszystkich piosenek i pięknymi ilustracjami autorstwa Elżbiety Wasiuczyńskiej.  Znanej wokalistce towarzyszyli w nagraniach wybitni muzycy jazzowi z zespołu Andrzeja Jagodzińskiego.

Piosenki są piękne, nastrojowe i można by rzec, że jest to majstersztyk muzyki dziecięcej!

2. Inga Lewandowska - Przedszkolaki 


,,Przedszkolaki" to zbiór najbardziej popularnych polskich piosenek dziecięcych - na płycie znajdziemy między innymi takie hity jak ,,Jesteśmy Jagódki", ,,Jestem sobie przedszkolaczek" czy ,,My jesteśmy krasnoludki". Prócz znanych utworów na krążku występują również trzy nowe pozycje do których słowa napisał Jacek Cygan a muzykę Kuba Stankiewicz.  

Płyta ta została nagrana w studio Polskiego Radia i Telewizji. Prócz wokalistki Ingi Lewandowskiej w nagraniach wzięła udział 30 - osobowa orkiestra, w której zagrali między innymi Henryk Miśkiewicz, Adam Kowalewski, Władysław Kłosiewicz i Kuba Stankiewicz. Prócz profesjonalnych muzyków na płycie pojawia się również dziecięcy zespół wokalny.

Podsumowując - można brać w ciemno! 

3.  Pomelody - Polski album Pomelody z wartościową muzyką dla dzieci


Czy komuś trzeba przedstawiać projekt pomelody (,, The Power of Melody...")

Muzyka na płycie jest - jak sama nazwa wskazuje - wartościowa.

Projekt Pomelody wydał wcześniej trzy płyty ze piosenkami po angielsku a także muzyką etniczną. 

Pod koniec 2018 roku wyszła polska wersja płyty wraz ze śpiewnikiem ( z przepięknymi i dużymi ilustracjami)  i co tu dużo mówić - jest bardzo dobra!  

Anna Weber ( znana także jako youtuberka Mama Lama ) jest głównym mózgiem projektu i kompozytorką. 

Pomelody oprócz wartościowych piosenek to muzyczny blog o edukacji muzycznej ( chyba podobny niektórymi treściami do mojego 😀 ), interaktywna platforma zajęć umuzykalniających dla rodzin i piękne animacje do utworów.  

Płyta zawiera utwory :
 • ludowe (taniec śląski - trojok ,,Zasiali górale owies" ;  ,,W murowanej piwnicy" ; ,,Czerwone Jabłuszko")
 •  piosenkę harcerską (,,Dobosz")
 •  polskie utwory dziecięce (,,Pieski Małe Dwa" ; ,,Ta dorotka ta malusia")
 • muzykę klasyczną (,,Wilhelm Tell) 
 • Utwory ludowe z innych krajów z polskim tekstem (,,Andzia) 
 • Kompozycje autorskie (,,Da bu di bu du ba" )
 • utwory międzynarodowe z oryginalnymi słowami (,,A ram sam sam")
 • Muzykę etniczną z oryginalnymi słowami (,,Obwisana Sanana" )
Prócz piosenek z nagranym wokalem do płyty dołączone są utwory instrumentalne, dzięki czemu możemy je wykorzystywać na zajęciach z dziećmi i śpiewać ,, po swojemu ".

CD-yjka momentami  brzmi bardzo współcześnie dzięki zastosowaniu muzyki elektronicznej. Dla mnie bomba! Polecam z całego serca 💜. 

4. Dorota Miśkiewicz i Kwadrofonik - Lutosławki Tuwim Piosenki Nie Tylko Dla DzieciDorota Miśkiewicz -  wokalistka jazzowa, skrzypaczka klasyczna. Pochodząca ze znanej rodziny muzycznej, czerpiąca w swym wykonawstwie z muzyki etnicznej. 

Kwadrofonik - zespół instrumentalny ( dwa fortepiany, dwa zestawy perkusyjne )specjalizujący się w graniu muzyki współczesnej, czerpiący z muzyki ludowej i wykonujący własne kompozycje. Wyróżniony w licznych konkursach.

Witold Lutosławski - XX wieczny wybitny polski pianista, dyrygent i kompozytor. Napisał tak wiele w swoim życiu że nie sposób wymienić w tym krótkim wspomnieniu. Wielokrotnie nagradzany i honorowany. 

Julian Tuwim - tekściarz, pisarz, poeta, autor wodewlii, skeczy, librett operetkowych i wierszyków dla dzieci.  

Te cztery ogniwa składające się na płytę ,,Lutosławski Tuwim Piosenki Nie Tylko Dla Dzieci" to wybitne ogniwa w swojej dziedzinie. Nic więc dziwnego, że płyta ta określana jest arcydziełem i została nagrodzona jedną z najbardziej prestiżowych nagród na polskiej scenie muzycznej czyli Fryderykiem w kategorii muzyka kameralna. 

Słuchając tego krążka można się szczerze zatracić.... I nie mówię tu tylko o dzieciach. Wszak jak sama nazwa wskazuje to ,,piosenki nie tylko dla dzieci....". Prawdziwy biały kruk na półkach księgarni muzycznych! Perełka! 


5. Magda Umer, Grzegorz Turnau - Kołysanki - Utulanki 


Klasyka dziecięcej płytoteki. Nagrana przez znanych polskich artystów związanych z Piwnicą Pod Baranami - wokalistką Magdą Umer (wykonującą głównie poezję śpiewaną ) i Grzegorzem Turnauem ( aranżerem, pianistą, wokalistom, kompozytorem i autorem tekstów ). 

Płyta - jak przystało na CD z kołysankami - jest utrzymana w spokojnym charakterze, jednak nie brakuje na niej zróżnicowanych utworów pod względem stylistycznym czy tonalnym.  Nawiązuje również do stylu obu wykonawców - balansując gdzieś pomiędzy piosenką poetycką, muzyką popularną a smooth jazzem. 

Na krążku znajdziemy tradycyjne polskie kołysanki, utwory napisane przez polskich artystów ( ,,Kołysanka Dla Okruszka" )  jak i też kompozycje Grzegorza Turnaua do słów Jacka Cygana.  

Płyta idealna aby wyciszyć dziecko, utulać do snu czy też ukoić stargane rodzicielskie nerwy! 💜


Na pewno na polskim rynku figuruje więcej dobrej dziecięcej muzyki! Jeżeli znacie takie utwory - koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. 


Miłego słuchania! 

3 komentarze:

 1. O widzę zielonego słonia! Piosenka dzieciństwa mojej córeczki

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd się przyznać, ale z podanych przez Ciebie propozycji słuchamy tylko Kołysanek-utulanek. Trzeba będzie nadrobić! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oprócz Kołysanek utulanek nie znałam pozostalych propozycji

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 singing mummy! , Blogger