kwietnia 08, 2019

...i zawsze będę tą złą matką


Może i nie byłabym najgorszą mamą w oczach niektórych osób, gdybym nie studiowała, nie pracowała. Siedziała w domu rodząc dzieci w małych odstępach czasowych. Wychowywała je i była z nimi  24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Ale wiem, że takie życie nie jest dla mnie dlatego dla niektórych zawsze będą tą złą matką. 

Tą która bierze dziecko na koncert, żeby choć trochę z nim pobyć. Tą która go nie weźmie na koncert, żeby się dziecko wyspało w swoim łóżeczku i żeby go nie męczyć podróżą ( ale wtedy nie jestem z pociechą i zwalam opiekę nad nim na osoby trzecie. )

 Tą która czasami mu puści bajkę, pozwoli sporadycznie zjeść coś słodkiego i nie położy spać o 20:00. 

Matką, która niekiedy bezsilnie rozłoży ręce, bo wykorzystała już wszystkie znane sposoby na uspokojenie malucha.

Matką dziecka, którego zachowanie bywa nie do wytrzymania.Każda z nas jest złą matką... ale w oczach innych ludzi.Na każdą chorobę, zachowanie, kaprys dziecka ,,odpowiada " matka.

Dziecko mało je - na pewno dawałaś mu za dużo cukru!
Dziecko chore? - Źle ubrane.
Niegrzeczne - przez Ciebie, mamo!
 Introwertyczne? - Nie uspołeczniasz go!
Zbyt ruchliwe? - Najpierw do Ciebie należy je  wychować, żeby tak nie biegało!
Za mało mówi - A może nie czytasz mu książeczek?
Płacze - Nie powinnaś go brać od razu na ręce!

Nie powinnaś, nie możesz, musisz, powinnaś, trzeba, jak mogłaś, tak się nie robi...

Brzmią w ustach niektórych osób jak mantra. Boli je jak wychowujemy dzieci, mają najwięcej rad na każdą sytuację. Ale bardzo często zdarza się, że nie ma złotego środka który by wszystkim pomógł.


Może należy sobie zadać pytanie - DLACZEGO ?

Dlaczego nie lubisz, jak zachowuję się względem swojego dziecka?

Dlaczego boli Cię to, że je bardzo często przytulam?

Dlaczego nie podoba Ci się jak karmię dziecko i w jakich odstępach czasowych?


Tak dużo wad widzimy dookoła siebie. Dzieci bez czapeczek, dzieci z tabletami, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, dzieci urodzone przez cesarskie cięcie. Dlaczego te tematy nas kują, dotykają i każą wewnętrznie odezwać się w celu napomnienia matki.

Może dlatego, że własnie w tych sferach życiowych mamy jakieś niepowodzenia, żywimy zazdrość i zawiść, czujemy się niesprawiedliwie. Może brakuje nam własnej rodziny i własnych dzieci.  Naszą pustkę zasłaniamy lustracją,   szydząc z innych rodziców.

 A może w tej czułej mamie widzimy to, czego my nie dostaliśmy w dzieciństwie - bezpiecznego domu z dwojgiem kochających się rodziców. 

Jakiś wewnętrzny głos mówi nam, że też byśmy tak chcieli. Ale tego nie mamy. Dlatego zaczynamy wojować słowem, gestem, religią i powinnościami. Co powinno się robić/ a czego się nie powinno. Co jest dobre, a co złe. Krzyczymy ile sił nam starczy w płucach jednocześnie nie dopuszczając do głosu swojego ja. Intuicji i głosu serca, które często mają dla nas odpowiedź - co uczyniłoby nas szczęśliwych.

Dlatego poproszę Was wszystkich czytających - skupmy się na sobie. Bo jeżeli my będziemy szczęśliwi to i świat będzie szczęśliwszy. 💜

Dajcie matom być matkami jedynaków, siedmiorga dzieci, karmionych naturalnie i sztucznie. Dajcie matkom być matkami, które poświęcają całe swoje życie dzieciom i takim, które oprócz życia rodzinnego będą spełniały się zawodowo i naukowo.

Szczerze mówiąc - czuję się dobrą mamą, choć zawsze wiem że można byłoby być lepszą. Wiem, że staram się jak mogę żeby zaspokoić różne potrzeby mojego dziecka - czasem się udaje, innym razem nie. Często mam wyrzuty sumienia - może powinnam to wszystko rzucić i zostać w domu? Ale wiem ( bo już to przerabiałam ) że takie życie mnie nie satysfakcjonuje.

Jestem pewna, że każda mama stara się ile może żeby dać to co najlepsze swojemu dziecku ( brzmi jak slogan reklamowy, co nie? 😆 )
w każdej religii, kulturze, wyznaniu i społeczności w której się znajduję. Czy jest samotną mamą, czy wychowuje z partnerem dzieci z różnych związków. Była żona alkoholika czy mama w zdrowym związku. Każda stara się uchylić nieba swojemu dziecku. Wiadomo, że nie zawsze wychodzi. Ale warto się starać... 💜💜💜

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 singing mummy! , Blogger