sierpnia 27, 2017

10 powodów dla których warto śpiewać dziecku

10 powodów dla których warto śpiewać swojemu dziecku


Jest tak wiele powodów dla których warto śpiewać maleństwu, że na pewno tym postem nie wyczerpię tego tematu… ale może przynajmniej Was namówię do śpiewania dziecku ile wlezie!


Pogłębianie więzi 
Śpiewając dla swojego maleństwatworzysz swoim głosem pomiędzy wami niesamowitą więź.  Śpiew sprawia, że  głos rodzica staje się dla dzieciątka jego  pierwszym ulubionym i najważniejszym…. Nieważne czy brzmisz jak Whitney Huston albo jak ostatni finaliści Voice’a! Twoje dziecko naprawdę na to nie zwraca uwagi, bo jesteś dla niego Number. One w dziedzinie muzyki! Ta silna więź pozwoli się dziecku lepiej rozwijać emocjonalnie jak i intelektualnie.Uspokajanie
Wiem, że nie napiszę nic nowego, ale śpiewanie naprawdę uspokaja niemowlę. Lekarze z ,,Great Ormond Street Hospital” znajdującego się w Londynie, przeprowadzili badania, w których to matki chorych dzieci śpiewały im kołysanki. Po usłyszeniu piosenki, dzieci miały niższe tętno a także mniej odczuwały ból.
Ponadto śpiewanie może działać uspokajająco na… Was oboje! Każdy młody rodzic ma czasem po prostu dość…. Jest zmęczony, poddenerwowany, zirytowany etc. Można zatem wykorzystać czas, kiedy utulasz dziecko do snu i mu śpiewasz na równocześnie własną terapię. Śpiewanie pozwala wyrazić swoje emocje, wyregulować oddech i ciśnienie krwi, a także wyzwolić w organizmie dużo endorfin! :D :D :D 


RytuałyDzieci czują się bezpieczniekiedy ich życie jest przewidywalnePiosenka  na dzień dobrykołysanka do snui innych codziennych rytuałów(może specjalna piosenka do kapieli? ) i działań pozwala im przeczućco nastąpi dalej. Możecie też te rytuały zamienić w swoje tradycje rodzinne. Może pamiętasz kołysankę, jaką Ci śpiewała babcia? Śpiewaj ją teraz swojemu maleństwu. Jeśli takiej nie masz, wymyśl swoją, może w przyszłości Twoje dzieci będą ją śpiewały swoim dzieciom? :)


Nowe słowa i język Podczas gdy śpiewasz dla swojego maluszka, możesz je również zapoznawać  z nowym słownictwem!   Weź do ręki jakąś pluszową zabawkę (Załóżmy, że jest to słonik) i śpiewaj dziecku ,,To jest słonik, trąbę ma”…  Bądź śpiewaj maleństwu o częściach jego ciała łaskocząc je wtedy po tejże.(Wierzę w Twoją kreatywność-na pewno coś genialnego wymyślisz) !Dziecko przez bodźce wzrokowe, czuciowe i słuchowe wzbogaca swój zasób słownictwa .
”Piosenka  to specjalny rodzaj mowy. Kołysanki, piosenki i rymowanki  z każdej kultury muzycznej noszą pewnego rodzaju kod językowy: przygotowują uszy dziecka, głos i mózg do używania języka"
- mówi Sally Goddard Blythe –Autorka książki ,,Geniusz Naturalnego Dzieciństwa”.


Rytm i rymMuzyka składa się także z  rytmów i rymów, które odgrywają kluczową rolę w brzmieniu języka. Śpiew jest jedną z wielmetod pozwalającą przyswoić sobie naukę rytmizacji i rymowania ;) Dzieci uwielbiają wszelakie rytmiczne zabawy.
Rytmiczne mówienie wierszyków  pozwala dziecku na odkrywanie i uświadomienie sobie różnych dźwięków, co z kolei pomaga zrozumieć formowanie słów. Otaczanie dziecka rymowankami pomaga mu osłuchać się z powiązaniami słownymi (co przyda się dziecięciu w  późniejszym czasie-ułatwi mu naukę czytania). A może nasz malec przez te zabawy zostanie znanym raperem? :D
Polecam nasze lokalne, już nieco zapomniane wyliczanki:

Wyszła pani z fabryki,
miała złote buciki
Brylantową sukienkę ,
z Mikołajem pod rękę
A Mikołaj, wielki pan,
kupił sobie fortepian,
Lecz nie umiał na nim grać,
Zgasił światło poszedł spać!

Rymowanka pochodzi z książki Krystyny Pisarkowej "Wyliczanki polskie"
Więcej  wyliczanek tutaj

Rodzina Śpiew jest niezwykłym narzędziem, który bardzo mocno zacieśnia relacje między dwoma śpiewającymi ze sobą osobami.  Wspaniałym sposobem, aby zaangażować rodzeństwo maluszka w życie rodzinne jest zatem wspólne muzykowanie. Kiedy dzidziuś pojawi się w domu, braciszek czy siostrzyczka może mu pięknie zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę dzieląc się z maleństwem radością, a także aby stworzyć między rodzeństwem szczególną więź.

Śpiewanie imienia  Dziecko może nauczyć się swojego  imienia, słysząc je w  piosenkach śpiewanych przez najbliższych. Spróbuj zamienić słowa popularnej  piosenki na imię Twojego dziecka Np. Zamiast ,,Wyszły w pole kurki trzy…” zaśpiewać ,,Jesteś sobie mały Staś”. Jeżeli często będziesz się zwracał do dziecka po imieniu, tym szybciej ono się z nim utożsami i na nie zareaguje. Zaśpiewaj o wszystkim: o zmianie pieluszki Stacha, ubieraniu  Stasia czy wychodzeniu na spacer kawalera Stanisława :)


Umiejętność słuchania Jak czytanie, śpiew jest czynnością wymagającą słuchania. To kolejna szansa dla Twojego dziecka, aby zrozumiało ojczysty (bądź kolejny) język i uczucia wyrażane poprzez śpiewanie. Poprzez słuchanie w wieku niemowlęcym, dziecku wyostrzy się ten zmysł i będzie bardziej wrażliwsze na zmiany tempa, głośności i wysokości dźwięków. Może przez to wyrośnie na małego Paganiniego?


Rozwój mózgu Najnowsze badania pokazują, że pierwsze trzy lata życia dziecka są kluczowe w rozwoju inteligencji i wzmocnieniu funkcji poznawczych. Dzieci, które są odpowiednio stymulowane w tym czasie, w przyszłości odnoszą większe sukcesy naukowe i zawodowe. Śpiewanie to jeden ze sposobów pozwalających rozwijać umysł maleńkiego oseska :) :) :) 

Miłość
Doszliśmy do ostatniego punktu. Wszystko sprowadza się do tego, aby poprzez śpiew przekazać dziecku najwspanialszą, najpiękniejszą miłość. Żaden instrument nie potrafi tak oddać ludzkich emocji, jak ten najbardziej naturalny, wbudowane w nasze ciała głos. Nie przejmuj się, że fałszujesz albo, że nie lubisz brzmienia swojej barwy… Dla swojego ukochanego dzieciątka i tak jesteś jego ulubionym wokalistom! :D

JAK ZACZĄĆ ŚPIEWAĆ DZIECKU?


Wiem, że łatwiej jest w dobie dzisiejszej technologii włączyć muzykę w internecie. (Więcej o muzyce dla niemowląt przeczytasz tu i tu). Ale uwierz mi, więcej korzyści przynosi dziecku, kiedy słyszy piosenki śpiewane przez opiekuna/rodzica. Nawet jeżeli fałszujesz i wydaje Ci się, że nic tak źle nie brzmi jak Twój głos… Przełam się i spraw radość swojego dziecku, a nie pożałujesz :D 
Przeżycia tych chwil pozostaną z Tobą na zawsze :) 

Na początek naucz się paru piosenek z repertuaru dziecięcego, wraz z częstotliwością śpiewania przyjdą Ci do głowy Twoje włase słowa i melodie.

Miłego śpiewania!


Ps. Marzy mi się akcja cała Polska śpiewa dzieciom.  Rzucam wyzwanie! Nagrywasz filmik, jak śpiewasz maleństwu i wrzucasz go z hasztagiem #śpiewambokocham ! Czekam!!!

8 komentarzy:

 1. Oj, chyba zaśpiewam ;-).
  Ja dzieciom bardzo często śpiewam. Śpiewałam, jak były jeszcze u mnie w brzuchu i potem, gdy byli niemowlakami. Śpiewam też teraz, gdy są starsi. Śpiewanie jest super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mniej śpiewam, ale pierwszej córce bardzo często śpiewałam. Teraz czytamy bajki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja się ograniczam do mruczanek, nie umiem śpiewać serio. No czasem próbuję jakąś cichutką kołysankę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W dzieciach urocze jest to, ze nie oceniają umiejętności wokalnych rodziców ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem więcej... dzieci uwielbiają śpiew rodziców, nawet jeśli strasznie fałszują! (Mówię o maluchach :D )

   Usuń
 5. Świetny wpis! Pewnie, że warto śpiewać dzieciakom- i tym młodszym i tym starszym :D Muzyka to coś wspaniałego

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czasami nucę bo do śpiewania się nie nadaje

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 singing mummy! , Blogger