sierpnia 22, 2017

7 powodów dla których warto puszczać niemowlęciu muzykęOstatnio napisałam dla Was posta o muzyce dla niemowląt- jaką wybrać klik


  Dziś postaram się Wam opisać dlaczego puszczanie muzyki naszemu bobasowi jest TAK WAŻNE dla jego rozwoju i czy chodzi wyłącznie o rozwój jego inteligencji.
Wyobraźmy sobie, że każdy malutki człowiek rodzi się…. Z AŻ 100 MILIARDEM luźno powiązanych ze sobą komórek nerwowych! ! ! Zaskakujący wynik! A to przecież takie naturalne ;) Od preferencji wrodzonych, ale przede wszystkim od środowiska w jakim będzie wzrastało dziecko zależy jego rozwój ogólny, który jest ściśle powiązany z rozwojem muzycznym. Jeżeli niemowlę będzie często ,,wystawione” na działanie muzyki, efekty mogą być zadziwiające.  A teraz 7 powodów dla których warto puszczać dziecku muzykę:


1. Słuchanie muzyki rozwija inteligencję emocjonalną.

Nawet takie malutkie niemowlę podczas słuchania muzyki może poczuć silne emocje. Słuchając ekspresywnej muzyki klasycznej, dzieci rozwijają zdolność wykrywania nastroju u innych, jak również poprzez wewnętrzne odczucia dochodzi u nich do swojego rodzaju świadomości emocjonalnej.

2.Słuchanie muzyki poprawia zdolności językowe

Muzyka w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia zdolności językowych – uwrażliwia dzieci na różnice dźwięków między np. ,,B” i ,,P” , pomaga kodować zbiory dźwiękowe, poprawia pamięć słuchową dziecka, która jest fundamentem w umiejętności rozumienia języka. Nic tylko puszczać muzykę naszemu dziecięciu i śpiewać!

3. Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na rozwój sensoryczny  i motorniczy dziecka

Badania pokazują, że dzieci słuchające muzyki o wiele lepiej rozwijają się sensorycznie i ruchowo niż ich rówieśnicy nie otrzymujący bodźców muzycznych.

4.   Słuchanie (spokojnej) muzyki relaksuje

Dopisałam słowo spokojnej, żeby jakiś tatuś, gdy to przeczyta nie zapragnął puszczać swojemu noworodkowi trash metalu :D

Muzyka działa kojąco na nerwy także dzieci, zmniejsza napięcie mięśniowe, redukuje poziom lęków, korzystnie wpływa na układ oddechowy.

5. Muzyka leczy

Muzyka jest czasami częścią terapii wcześniaków( badania pokazują ,że niemowlęta słuchające muzyki na oddziałach noworodkowych zwiększały swoją  masę ciała szybciej niż grupa dzieci niewystawiona na działanie muzyki.) W tymże badaniu odkryto także, że dzieci urodzone w 34 tygodniu, które miały puszczane kołysanki były krócej hospitalizowane niż  grupa kontrolna.) Jestem za tym aby w szpitalach leciała delikatna muzyka! Co Wy na to?

6. Rozwój muzyczny możemy zacząć jeszcze przed narodzinami

Przeprowadzono badania w których kobiety w ostatnich tygodniach ciąży puszczały swoim brzuszkom muzykę (w sumie były to około 70- godzin). Po pół roku od urodzenia ,dzieci które słuchały muzyki jeszcze w łonie mamy wykazywały większe zdolności motoryczno-językowe, niż rówieśnicy nie otrzymujący bodźców muzycznych.

7. Muzyka działa pozytywnie na Twoją relację z dzieckiem

 Muzyka również wspaniale działa na Ciebie, drogi rodzicu! Ma tą niesamowitą moc, aby podnieść Cię na duchu ,gdy masz już dość szarej codzienności , złagodzić skołatane nerwy i rozbujać Twoje ciało do tańca. Muzyka może stać się wspaniałym spoiwem pomiędzy Tobą a dzieciątkiem! Wyobraź sobie ogromną radość, jaką dzielisz z Twoim ukochanym maleństwem, podczas gdy razem się kołyszecie do Twoich ulubionych melodii. 
Jeśli takich nie masz, polecam zrobić sobie playlistę pozytywnych piosenek na mało pozytywne dni.

 (Spróbuj  ,,On The Sunny side of the street”).  Gwarantuje Wam obojgu, że będziecie zachwyceni!


Jeżeli podobał Ci się post, to wklej go znajomemu rodzicu na tablicę facebookową, żeby wiedział, jak ważna jest muzyka w rozwoju dziecka :)))
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 singing mummy! , Blogger