września 04, 2017

Wpływ muzyki na karmienie piersiąKarmienie piersią to bez wątpienia najlepszy sposób karmienia niemowląt jaki istnieje. ( W końcu Producent dał nam cycki, żeby wykarmiały nasze maleństwa).

Jednak w czasach wielkiej ingerencji w naturę, w czasach, gdzie zanikają ludziom instynkty… oprócz coraz częstszych problemów z porodem naturalnym mogą pojawić się także problemy z karmieniem. 

Problemy mogą być medyczne jak i psychologiczne:
na przykład skrócenie przebiegu ciąży, przedwczesne narodziny dzieciątka, rozdzielenie z mamą, hospitalizacja noworodka… Wszystko to przyczynia się do zwiększenia stresu u mamy i zmęczenia, co może negatywnie  wpłynąć na przebieg karmienia piersią.

Ale… jest też dużo naturalnych sposobów, które BARDZO pozytywnie wpływają na rozhulanie laktacji, jedną z nich jest…. m u z y k a!

Słuchając ulubionej muzyki relaksujemy się, odprężamy mięśnie, uspokajamy się, wzrasta poziom endorfin a także prolaktyny- to wszystko pozytywnie wpływa na ilość pokarmu mamy.

Żeby nie być gołosłowną, przytoczę pewne badania.

(Keith, 2012)

Naukowcy przeprowadzający badanie porównali standardowe wsparcie jakie otrzymuje kobieta po narodzinach dziecka w celu zainicjowania i utrzymania produkcji mleka  z grupą eksperymentalną. W  badaniu matki używały elektrycznego laktatora do pomiaru wypływu mleka. Badanie składało się z trzech etapów:


      1. Mamy słuchały lektora, który prowadził relaksację. (Patrz)

2. Kolejnym etapem badania była muzykoterapia-mamy słuchały podczas odciągania pokarmu gitarowych kołysanek.

3.Kobiety podczas pracy z laktatorem wpatrywały się w zdjęcia swoich niemowląt.

Wyniki wykazały znaczący wzrost objętości mleka i zawartości tłuszczu w ciągu sześciu dni od rozpoczęcia eksperymentu. Wszystkie trzy typy obserwacji przyniosły zadowalające wyniki, jednak najlepsze zaobserwowano podczas słuchania kołysanek i oglądania zdjęć dzieci.

Jeszcze inni naukowcy (Vianna i wsp.,2011)  mierzyli wskaźniki karmienia piersią  u matek wcześniaków w czasie poporodowym  i kontynuowali badanie  60 dni później.. Zaobserwowano znacznie wyższe wskaźniki karmienia piersią dla grupy eksperymentalnej, która regularnie ( 3 razy w tygodniu) słuchała łagodnej muzyki improwizowanej i przyjemnej muzyki terapeutycznej.

Jeżeli masz/ miałaś problemy z karmieniem, mam nadzieję, że ten post dodał Ci otuchy, a ja namówię Cię na słuchanie muzyki podczas tej pięknej przygody mlekiem płynącej :) 

Jeżeli masz koleżankę, przyjaciółkę, kuzynkę, siostrę która karmi-wyślij jej koniecznie tego posta :)Czego słuchać podczas karmienia?


  • Ulubionej muzyki!  (Pamiętajmy o odpowiednim volumie. To, że my lubimy podkręcony bass, nie oznacza, że dla dzidziusia będzie to przyjemne).
  • Muzyki, która nas relaksuje (dla każdego coś innego- dla jednym kobiet to będzie muzyka renesansowa, dla innych Możdżer, a dla kogoś muzyka cerkiewna).
  • Wzruszającej muzyki- To już bardzo indywidualna sprawa. Na pewno sprawi, że znajdziemy się głową, gdzie indziej-przez co nasza ,,rzeczka marzeń” zamieni się w ,,rzekę mleka”.


Internet jest bogaty również w składanki dla mam karmiących (Nie różniących się zbytnio od tych do uspokajania niemowląt czy czynienia ich bardziej ,,inteligentnymi" :) (chociaż…? :D )


1.       Relaksacyjna muzyka podprogowa ( dla mnie trochę czary-mary, ależ podobno działa- można wywnioskować z komentarzy pod filmikami)2.       Klasyka gatunku
3.       TOTALNY HIT! Ziomalski rap dla ziomalskich mam ! :D  ,,Teach me hot to breastfeed” :D YEAH!Ps. Często gdy się karmimy wieczorową porą śpiewam kołysanki. Spojrzenia i uśmiech wdzięczności jaki dostaję od swojego maleństwa jest najcudowniejszy i najwspanialszy i w ogóle naj! (Przynajmniej mam jednego wiernego fana mojego wokalu :D )
Edwards J i wsp.. :The Oxford Handbook of Music Therapy. Oxford Library of Psychology, 2016, s.30

Vianna, i wsp.:Music therapy may increase breastfeeding rates among mothres of premature newborns:a randomized controlled trial. Jornal de Pediatra 87(3)2011, s. 206-212


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 singing mummy! , Blogger