września 24, 2018

Gordonki - czym są zajęcia Gordonowskie oparte o metodę MLT?


Gordonki

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci w przedziale O – 3 lata prowadzone metodą MLT opracowaną przez profesora Edwina Eliasa Gordona.
Co to są zajęcia Gordonowskie? Jak powinny wyglądać? Czy wszystkie zajęcia umuzykalniające to Gordonki?
 

Słyszałam ostatnio wypowiedź , że co to za zajęcia umuzykalniające podczas których pani macha chustkami i śpiewa ,,pa, pa, pa”. Co to za zajęcia, gdzie nie jest puszczany Mozart, prowadzący nie gra na pianinie czy też nie śpiewa ,, poważnych” piosenek ze słowami.

A no są to prawdziwe zajęcia umuzykalniające, które potrafią bardzo rozwinąć muzykalność u dziecka. I postaram się Was do tego przekonać! :) 

Kiedy najlepiej rozpocząć edukację muzyczną u dziecka? Czy moje dziecko nie jest za małe na takie zajęcia?


Edukację muzyczną najlepiej rozpocząć 9 miesięcy przed narodzinami dziecka, ale też istnieje teoria że najlepiej umuzykalniać rodziców na 9 miesięcy przed planowanym ( bądź nie ) zajściem w ciąże. :)

 Kiedy rodzice będą umuzykalnieni a w ich domu będzie dużo muzyki, dzidziuś będzie wzrastał w środowisku muzycznym i będzie przyswajał ją jako odrębny język. Warto pamiętać także, że dziecko w życiu płodowym słyszy już bardzo dobrze , bo w 18 – stym tygodniu ciąży. Dlatego warto śpiewać ,, do brzuszka” , mówić i chodzić na koncerty.  

( Więcej o muzyce w życiu prenatalnym przeczytacie u mnie tutaj - Jak zmienia się głos podczas ciąży, jak śpiew wpływa na ciąże, śpiewanie w ciąży a poród ).

Dlaczego zajęcia gordonowskie są prowadzone bez akompaniamentu?


Profesor Gordon zbadał reakcję dzieci na akompaniament instrumentów podczas śpiewania i wysnuł wniosek, iż dzieci podczas słuchania piosenek śpiewanych do których akompaniował instrument harmoniczny ( pianino, gitara ) zwracają o wiele mniejszą uwagę na melodię utworu śpiewanego, są za to żywo zafascynowane instrumentem i mechanizmem wykonywania dźwięku przez niego Czy w takim razie nie powinno się używać instrumentów przy małych dzieciach? Absolutnie nie! Trzeba i powinno się dzieci zaznajamiać z instrumentami, ale można to zrobić po zajęciach, albo podczas koncertu czy słuchania nagrań muzycznych.

Dlaczego prowadzący zajęcia nie używa zbyt wielu słów podczas wykonywania piosenek? Jedynie śpiewa na prostych sylabach ( pam – pam, ba – ba ) ?

Używanie słów w piosence odwraca uwagę dzieci od wykonywanej muzyki. Niemowlaki są przyzwyczajone, że ktoś do nich zwraca się językiem mówionym i wyłapują niektóre słowa, rozumieją a także próbują je naśladować ( gaworzenie ) . Piosenka ze słowami zwraca dziecięcą uwagę przede wszystkim w kontekście tekstu mówionego ( z tym, z czym dzieci spotykają się na co dzień). Ponadto najmłodsi słysząc słowa z którymi się często spotykają, użyte w kontekście muzycznym mogą czuć się zakłopotane słysząc je w piosence, gdzie pada inny akcent, rytmizacja i melodyka danego słowa. Muzykę powinniśmy traktować jako drugi język i mówić do dzieci czystą muzyką :) 

 Szkraby uczęszczające regularnie na zajęcia zaczynają muzycznie gaworzyć, później odpowiadać żeby na końcu samodzielnie zaśpiewać.Czy moje dziecko będzie geniuszem muzycznym jeżeli będziemy chodzić razem na zajęcia gordonowskie?Możliwe, że tak ! Ale warto także pamiętać o tym, że poziom uzdolnień u każdego dziecka jest inny, natomiast z dniem narodzin mamy największe zdolności które odpowiednio wcześnie stymulowane mogą się wspaniale rozwinąć.
Dlaczego Pani prowadząca podczas zajęć kiwa się w obie strony i macha chustkami?Przywykliśmy do tego, że aby pokazać rytm i puls w piosence należy tupnąć nogą bądź klaskać. Gordon zaobserwował iż dzieci najlepiej przyswajają poczucie rytmu, kiedy osoba prowadząca zajęcia bądź rodzic znajdują się na jego poziomie wzroku, a także cały czas wykonują płynny ruch, który podkreśla makrobity ( podstawowa miara w motywach rytmicznych ) .  Użycie chustek wydłuża ten ruch, a także przyciąga wzrok dziecka dzięki czemu osobie prowadzącej łatwiej na sobie skupić uwagę małych dzieci.


Skąd pochodzą piosenki wykonywane na zajęciach?


Zapewne każda osoba prowadząca ma inny zestaw piosenek. W wielu przypadkach osoby prowadzące czerpią z podręcznika do prowadzenia zajęć GordonowskichPodręcznik do kierowania edukacją muzyczną małego dziecka według teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona )napisanego przez Mirosławę, Jolantę i Miłosza Gawryłkiewiczów, gdzie widnieją ich kompozycje i rytmiczanki. (Na przykład powitanka – ,,Podajmy sobie ręce” czy pożegnajka ,,Już zmęczone dzieci” ) .       

Wiele melodii gordonowskich jest międzynarodowych i można je znaleźć na płytach włoskich ,,pam – pam” oraz w książkach napisanych przez profesora Gordona. Część melodii zaczerpnięta jest z rodzimego folkloru oraz możliwe że skomponowana przez osobę prowadzącą. W metodzie MLT dziecku powinna być dostarczona muzyka w różnych tonalnościach, a także rytmiczanki w różnych rytmach. Dla dzieci uczęszczających na zajęcia piosenka w skali frygijskiej, czy metrum 7/8 nie jest czymś obcym dlatego też w późniejszym czasie takie dzieci będą bardziej osłuchane z muzyką niż ich rówieśnicy, którzy słuchają muzyki jedynie w tonalności durowej. Wychodząc z założenia że muzyka to język, dziecko lepiej wysławia się, jeżeli jest otoczone ludźmi którzy mówią językiem literackim, a w przypadku muzyki – mnogością tonalności i metrum. Osłuchując się z wieloma rodzajami tonalności czy metrum najmłodsi budują swój słownik tonalny i rytmiczny, przez co w późniejszym czasie będą w stanie bardziej wyszukanie i bogato wypowiadać się muzycznie.

Czy metoda opracowana przez Gordona działa?


TAK!

Przykład ze swojego podwórka – mój synek (aktualnie 16 miesięczny ) potrafi czysto powtórzyć dźwięk, śpiewa (zazwyczaj improwizując ) , a także powtarza motywy akulturacjo – imitacyjne ( 3 dźwiękowe ).  

Podczas zajęć należy pamiętać, żeby nie ingerować w ruchy dziecka ( co niestety się często zdarza, kiedy to  rodzice trzymają swoje dzieci jak kukiełki i modelują ich ruchy,  żeby naśladowały ,, panią ”.) 

 Dając dziecku przestrzeń  i swobodę podczas zajęć dajemy mu również możliwość subiektywnego rozumienia muzyki, wzmacniamy jego poczucie własnej wartości a także pozwalamy na swobodne wypowiedzi muzyczne. Dzieci, które są wychowane w duchu gordonowskim w późniejszych latach czyściej śpiewają, słyszą zmieniającą się harmonię w utworze i często potrafią ją zagrać ze słuchu, łatwiej idzie im gra na instrumencie, słuchają więcej muzyki niż przeciętni ludzie a także chętniej improwizują.

Zapraszam Wszystkich na zajęcia Gordonowskie w Twoim mieście! 💜💜💜
Źródła:

Gawryłkiewicz Jolanta, Gawryłkiewicz Miłosz , Podręcznik do kierowania edukacją muzyczną małego dziecka według teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona, Oficyna Wydawnicza Impuls, Bydgoszcz, 2011

Edwin Elias Gordon, Teoria uczenia się muzyki - Niemowlęta i małe dzieci, Harmonia Uniwersalis, Gdańsk, 2016Edwin Elias Gordon, Guiding Your Child's Musical Development,  IL : GIA, Chicago, 1991

17 komentarzy:

 1. Kurcze, jestem mamą dwójki dzieci ale pierwszy raz o takim czymś słyszę- szkoda ,że wczesniej nie wiedziałam bo chciałabym spróbowac takich zajęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w jakim wieku dzieci? Są też zajęcia Gordonowskim dla starszych pociech :)

   Usuń
  2. *gordonowskie (autokorekta :) )

   Usuń
 2. U nas w domu zawsze obecna była muzyka, jeszcze jak byłam w ciąży dużo słuchalam. Co prawda nie chodziłam z synem na tego typu zajęcia, ale widzę, że wzrastanie w muzyce sprawiło, że chętnie i ładnie śpiewa i szybko przyswaja nowe melodie i piosenki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Trzymajcie tak dalej :) pozdrowienia dla Was :)

   Usuń
 3. Nie mam dzieci, ale takie zajecia wydaja mi sie bardzo ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o takich zajęciach, nawet nie wiem czy są w mojej okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wpis, nigdy wcześniej nie słyszałam takiego określenia! :o

  OdpowiedzUsuń
 6. Super sprawa, w żłobku gdzie chodzi moja córcia dziwiłam się czemu podczas spotkań muzycznych, które tam organizują używają takich chust i Pani właśnie śpiewa w ten sposób :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! A jak córcia? Podobają sie jej zajęcia? :)

   Usuń
 7. Pierwszy raz słyszę o takich zajęciach i metodzie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Taka forma zajęć, to rewelacyjna sprawa. Fajnie, że forma jest dostosowana do wieku dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz słyszę o takich zajęciach, może dlatego że moje dzieciaczki są jeszcze małe i nie uczęszczają jeszcze do przedszkola. ;-p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej rozpocząć edukację muzyczną na 9 miesięcy przed urodxinami, także na pewno za małe nie sa :) Gordon uważa że najlepiej właśnie umuzykalniać szkraby od 0 do 28 miesiąca życia, kiedy są bardzo wrażliwe na rozwój muzyczny :) pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 10. Fajna sprawa te gordonki, szkoda, że za późno się dowiedziałam by też byśmy wzięli udział :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne zajęcia dla dzieci ale też ciekawe spotkania dla mam. Uczęszczałam ze starszą córką, mam więc nadzieję, że uda mi się również z młodszą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe zajęcia. Szkoda, że jak były moje dzieci małe to o nich nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 singing mummy! , Blogger